Tp-Link Tl-Wr740N Router İle Dd-Wrt firmware de Çoklayıcı Ayarları.

Tp-Link Tl-Wr740N Router İle Dd-Wrt firmware de Çoklayıcı Ayarları.

(Bu makalemizde wr741nd üzerine DD-WRT kurulumunu anlattık. İlgilenenler için.)

UYARI:Bu makalenin deneyimli kullanıcılar tarafından bir rehber olması amacıyla derlendiğini bilmenizi istiyoruz. Dolayısıyla tüm sorumluluk size ait. (Gerçi tek bir resetle TP-Link’i eski haline çevirebilirsiniz. Ana modeminiz üzerinde herhangi bir işlem yapmayın)

dd-wrt default ip adresi 192.168.1.1 dir. Bu ip ile arayüze girerek aşağıdaki resimlerdeki anlatımları uygulayarak çoklayıcı (Repeater) yapabiliriz. Aynı resimleri referans alarak wr740  router serisinde aynı ayarlarla başarıya ulaştırabilirsiniz.

Notlar:

  • Router’inize ulaşamadığınız, yanlış giden durumlarda Tp-Link Tl-Wr740N’a reset atarak, (Yani arkadaki küçük deliğe bir kürdan ile bastırarak) ilk haline getirebilirsiniz. Daha sonra tarayıcınıza 192.168.1.1 adresini yazarak Tp-Link arayüzüne ulaşarak yeniden deneyebilirsiniz.
  • Kablosuz çoklayıcının dezavantajı; kablosuz bağlantınızın hızını %50 ye indirmesidir. internet hızınızın 10-50 mbps olduğunu var sayarsak, Wifi hızınızın 100 mbps olduğunu düşünürsek 50 mbps ile bağlanacaksınız ve hiç bir kaybınız olmaz. Ama internet hızınız 100 mbps ise yarısını kullanabileceksiniz. 50 mbps de iyi bir rakamdır.
  • Kablosuz çoklayıcının avantajı ise fiziksel bağlantı, kabloların, vs.  olmaması ve istediğiniz yere konumlandırabilmenizdir.
  • Wifi çoklayıcıyı kurduktan sonra yine wifi broadcast isim olarak ana modeminizin ismini göreceksiniz. Yani, ayrı bir isimde “Acces Point” olmayacak. Örneğin eskiden evin bir ucunda tek tık çeken wifi niz çoklayıcıyı oraya taşıdığınızda full çekecektir.

En uygun anlatım resimlerdir. Resimleri izleyip gerekli ayarları uygularsanız çok kullanışlı bir Wifi çoklayıcınız olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.wifi-turk.com

Check Also

SEO-SPAM / BLACK HAT SEO Nedir nasıl temizlenir.

 Black Hat SEO Nedir? “Black Hat SEO”, arama motorlarının hizmet şartlarını ihlal etmek yoluyla arama …

Bir Cevap Yazın