DD-WRT firmware’in TP-LINK WR741ND V4 üzerine kurulumu


TP-LINK WR741ND

DD-WRT firmware’in TP-LINK WR741ND V4 üzerine kurulumu

Bu konuda fazlaca Türkçe kaynak olmadığı için bu teknik bilgiyi sitemize aldık.

Şimdi yazıdaki teknik kavramları kısaca açıklayalım. Merak edenler için bunu bir parantez açarak açıklıyorum. Aslında bu konu teknik olarak belirli bir düzeyde olan kullanıcıları ilgilendireceği ve onlara yardımcı olacağı için teknik terimleri açıklamaya pek de gerek yok. Bu konuda bilgi ve deneyimi olmayan kullanıcılar kesinlikle bu makalede anlatılanları denemesinler. Routerlarını orjinal firmware ile kullanmaya devam etsinler zaten kendi kullanım alanları için yeter de artar bile o firmware… DD-WRT ise donanımın ince ayarlarına ulaşmak için bir alternatif.

Peki nedir bu teknik terimler. 

DD-WRT: alternatif linux tabanlı bir Router Firmware’dir. Bir çok Router markasını destekler. Ücretsiz olarak dağıtımı yapılmaktadır. Destek ve kaynak http://www.dd-wrt.com/ sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

TP-LINK WR741ND :TP-LİNK markasının en çok bilinen, etkili bir kablosuz yönlendiricisidir. Donanım versiyonu V1  den başlar ve bildiğim kadarıyla V4’e kadar gider. Router’inizin alt kısmındaki etiketten bu versiyon bilgilerine ulaşabilirsiniz. DD-WRT dosyasını indirirken desteklediği donanım versiyonunu da dikkat etmelisiniz.

Firmware: Sadece bilgisayar bileşenlerinde değil bazı elektronik eşyalarda da bulunan çeşitli donanımların veya cihazın işlevlerini nasıl yerine getireceklerini bildiren ve genellikle tekrar yazılabilir olan ufak kodlardır.

Router: yönlendirici demektir. Bir ağ aktif donanımı olarak da router yönlendirme işlemi yapmaktadır. Ağdaki bilgisayarların yönlerini bulmalarına klavuzluk eder. Bir başka deyişle ağdaki ip paketlerini bir networkten başka bir networke taşımaya yarayan cihazlara router denmektedir. Router’lar büyük ağlarda trafiği düzenleyen en önemli aygıtlardırrouter
Örneğin iki katlı bir eviniz var girişe bir kablosuz modem kurdunuz. Ancak üst kattaki yatak odanızda da internete ulaşmak istiyorsunuz ama kablosuz ağınızın gücü oraya ulaşmıyor. İşte bu durumda mutlaka router gerekecektir. Routerlar kullanarak tek internet ağını bir apartmanın tüm katlarına dağıtabilirsiniz.

Daha sonraki yazılarımızda kablolu bir router kurulumunun nasıl yapılacağını ve ayarlarını anlatacağız.

kablosuz modem ile de router yapılabilir. Ancak tavsiye etmiyorum çünkü kablosuz ağ hızını %50 olarak kullanabiliyorsunuz. Ama evin her yerinde kablo olsun istemiyorsanız tabi ki bu dezavantajı gögüsleyebilirsiniz.

 

Her neyse;

Biz  şimdi TP-LINK WR741ND kablosuz router’e DD-WRT Firmware yüklenmesini anlatacağız. Firmware yüklendiğinde Router üzerinde extra bir özellik ve seçenek sunmaktadır. Orjinal firmware ile ulaşılmayan bir çok özelliğe ve ayara DD-WRT ile ulaşabilmekteyiz.

Offical Firmware elbetteki hatalı değil. Fakat  DD-WRT ile router’in tüm donanımını daha özgürce kullanabilmekteyiz.

Elbette ki bir firmware yüklerken Router’inizi kullanılamaz hale getirme riskimiz her zaman var.

Devam etmeden önce bu makalede anlatılanların kişisel deneyim ve bilgi gerektirdiğini unutmayın. Aşağıda yapılacak işlemler sadece sizin sorumluluğunuz ve riskiniz altındadır. Bilmiyorsanız Router’i kaybedip kullanılamaz hale getirebileceğinizi UNUTMAYIN.

DD-WRT firmware’in indirilmesi

Öncelikle DD-WRT firmware’imizin indirmemiz lazım.

DD-WRT Website

DD-WRT websitesine gidiyor ve hoşgeldin ekranından sonra Router Database’e klikleyerek donanım listesine ulaşıyoruz.

Choose Correct Firmware

TP-Link WR741 v4 ün desteklendiğini görüyoruz ve ayrıntılı bilgi için klikliyoruz.

Download DD-WRT Firmware

Şimdi tüm dosyaları indiriyoruz ve bir klasör altında saklıyoruz..

TP-Link WR741ND’in kurulum için hazırlanması.

kurulumu sorunsuz yapabilmek için kablosuz yönlendirici (Router) hazırlanmalıdır. WR741ND ayar sayfasına girmek için herhangi bir modern tarayıcıda işe yarayabilir ama Microsoft Internet Explorer kullanmanızı öneriyoruz. Tabi ki istikrarlı bir kurulum için kablo bağlantısı kullanmanız gerekir. Sakın ola ki wireless ile firmware kurmaya kalkmayın. Kesildiği anda modeminiz veya

image

MAC klon özelliğini kullanıyorsanız, o zaman bir not defteri lazım. SSID, kablosuz Şifreler, gibi başka ayarları varsa mevcut ayarları bir yere yazabilirsiniz

Şimdi, yönlendirici sıfırlamanız gerekecek. Yönlendiricide başka bir şey yapmadığınıza emin olun ve sıfırlamak için

Sistem Araçları> Fabrika Reset, Fabrika Varsayılan işlevini kullanyoruz.

Bir ataş / kürdan vasıtasıyla sıfırlama düğmesine basıyoruz. Arkada küçük bir delik.
Cihaz yeniden başlatılana kadar bekliyoruz.

image

Yeniden başlattıktan sonra, hala kablosuzu görebilirsiniz. Bu yüzden kablosuz radyoyu kapatmak ve ağ bağlantısı olan diğer kullanıcıları offline konumuna almak gerekir. Ayrıca işlem yaptığımız bilgisayar dışındaki tüm LAN ve WAN bağlantısını da koparmak gerekir. Bunu etkin kılmak için router’in  yeniden başlatılması gerekir.

DD-WRT Firmware Kurulumu

 

image

Firmware factory-to-ddwrt.bin. dosyasını upgrade’e tıklayarak ve akabinde çıkacak onaylama penceresini de onaylayarak güncelleme, yükleme işlemini başlatıyoruz.

image

Güncelleme tamamlandı

DD-WRT ye ilk kez ulaşım.

TP-Link WR741ND ‘nin normal ulaşım adresi 192.168.0.1. dir.

image

Tİlk girişte kullanıcı ismi ve şifre belirlemeniz istenilecek. isim ve şifrenizi girdikten sonra karşınızda yeni ve daha ayrıntılı bir bios görülecektirr

image

İşlem bu kadar. Yine ikaz ediyoruz bu yükleme işleminin yarım kalması dahi sisteminizi işlemez hale getirip router’inizi bozabilir. Bizden söylemesi. Tüm risk ve sorumluluk size ait.

Resimler http://www.nurasto.com sitesinden alınmış ve anılan siteden faydalanılmıştır…

Check Also

SEO-SPAM / BLACK HAT SEO Nedir nasıl temizlenir.

 Black Hat SEO Nedir? “Black Hat SEO”, arama motorlarının hizmet şartlarını ihlal etmek yoluyla arama …

Bir Cevap Yazın